Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
Beruházások maradhatnak el a chipsadó bevezetése miatt: a Chio a termékdíj miatt nem telepíti egy gyártósorát, de a Hell energiaital-gyártó is „drasztikus” lépésre készül.
A Chio német tulajdonosa a népegészségügyi termékdíjról értesülve döntött úgy, hogy nem telepíti Magyarországra a tervezett popcorngyártó sort, és a mogyorós termékek gyártócsarnokát sem - írja a Világgazdaság. A lap szerint a milliárdos nagyságrendű beruházás elmaradása várhatóan nem az egyetlen veszteség, amely a csütörtökön hatályba lépő egészségügyi termékdíj, ismertebb nevén a chipsadó miatt az élelmiszeripart érinti. A Világgazdaság úgy tudja, a Hell energiaital-gyártó is „drasztikus” lépésre készül, erről azonban csak csütörtöki rendkívüli sajtótájékoztatójukon árulnak el részleteket.
Végrehajtási rendelet híján szerda reggel kapták meg az élelmiszergyártók a kormányzati választ a részletekről, amelyeket a törvény szövegében szereplő ellentmondások miatt fogalmaztak meg. E szerint a chipsadót a cukros és sós termékekre, valamint magas koffeintartalmú italokra vetik ki. A terméket belföldön első alkalommal értékesítő személynek vagy szervezetnek, vagyis a gyakorlatban a termék gyártójának, külföldi termék esetén pedig az azt belföldön elsőként értékesítőnek kell megfizetnie.
A júliusban elfogadott törvény számos kérdést homályban hagyott, így az élelmiszergyártók a legutolsó pillanatig nem tudtak biztos választ adni a felmerülő ellentmondásokra. Például, hogy az augusztus 31-ig kiszállított, de szeptember 1-je után értékesített termékek után kell-e adót fizetni. A szerdán megérkezett válaszból az derült ki, hogy nem. Az egészségügyi termékdíj az üdítőitalokra 5 Ft/liter, az energiaitalokra 250 Ft/liter, a cukrozott készítményekre 100 Ft/kg.